15 decembra 2009

blog.trend.sk: Nesociálne rozhodnutia sociálnej vlády

O tom, že Ficova vláda vracia ľuďom sociálny štandard, možno vážne pochybovať.

Sociálna demokracia považuje za jeden zo svojich hlavných cieľov obhajobu chudobných. Strana SMER-SD ho prenáša do jej troch cieľov: navrátenie sociálneho štandardu ľuďom, boj proti monopolom a proti zisku súkromných zdravotných poisťovní. Robert Fico ich považuje dokonca za natoľko dôležité, že práve tieto tri postavil ako základné podmienky pre strany, ktoré si Smer vyberal do koalície. (Lampa, TV JOJ Plus, 15.10.2009) Existuje však niekoľko politických agend pod vedením SMERu, ktoré tézy o sociálnej politike vlády dosť zásadne naštrbujú. Dve z nich spomeniem teraz.

Pozemková politika

Dôsledkom kauzy podozrivej reštitúcie na Slovenskom pozemkovom fonde je to, že peniaze, ktoré mali patriť všetkým občanom Slovenska, môžu patriť malej skupine zbohatlíkov. Nejde o malú sumu a vôbec sa tak nedeje prvý raz: týmto spôsobom môže štát prísť každoročne o mnoho desiatok, až stoviek miliónov euro (podrobnejšie som sa problému venoval napr. tu). Navyše o podobné sumy reálne prichádza fond každoročne pri lacných predajoch štátnych pôd a prenájmoch pôd v nakladaní štátu. Z týchto prostriedkov mohol veľkú časť použiť Smer práve na navrátenie sociálneho štandardu ľuďom. Nemôže ich však použiť, pretože namiesto toho sa nečinne prizerá na to, ako tieto peniaze tečú zbohatlíkom. Zmena na poste riaditeľa fondu v tomto prípade totiž vôbec nič neznamená, lebo vykrádanie štátnej kasy sa deje legálnou cestou a bude sa opakovať. Môžu za to podmienky, ktoré sú pre toto rabovanie umožnené a ktoré Ficova vláda nezmenila. Za to, že sociálna situácia najchudobnejších obyvateľov nie je lepšia, tak zodpovedá v tomto prípade priamo SMER-SD, ktorý dnes prostredníctvom riaditeľa fond ovláda a umožňuje rozkrádanie majetku štátu.

Mimochodom, ak už sme pri pozemkoch, tak osobitným problémom je aj ich vydržanie, ktorým sa veľmi často deje veľká nespravodlivosť a okrádanie najchudobnejších. Systém „uznávania“ držby za vlastníctvo Ficova vláda totiž taktiež nezmenila a veľmi pochybujem o tom, že by tak mala v pláne.

Odpadová politika

O systémovom zlyhávaní odpadovej politiky na Slovensku toho už bolo popísané mnoho (v mojom prípade napríklad tu,tu a tu). Jedna podstatná vec však nebola povedaná jasne: škodlivým dopadom zle nastaveného systému odpadového hospodárstva je to, že stojí občanov veľa peňazí. Menej by stál, ak by sa vláda Roberta Fica snažila nastaviť nakladanie s odpadmi na priame financovanie tými, ktorí za odpad (v jednotlivých fázach) zodpovedajú. V tom prípade by totiž za odpad zodpovedali len tí, ktorí sa budú snažiť nakladať s odpadom čo najefektívnejšie. Treba začať tým, že sa od systému odpojí Recyklačný fond, ktorý zbytočne predražuje nakladanie s odpadmi (teda odpojiť ho tak, ako to bolo cieľom tvorcov pri jeho zakladaní), a nahradiť ho kvalitnejším finančným mechanizmom.

Ostatný takýto príklad sa udial tento týždeň pri schvaľovaní “baterkovej” novely zákona o odpadoch. Ak by sociálna demokracia úprimne stála za svojimi cieľmi, tak by sa s novelou, ktorú navrhovali poslanci Jarmila Tkáčová a Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), musel SMER-SD stotožniť. Nebol to totiž žiaden pravo-ľavý principiálny spor: išlo o jednoduché technické riešenie, ktoré malo nakladanie s odpadom z batérií a akumulátorov pre občanov zlacniť a zefektívniť. Ten, kto tomu zabránil, bol práve SMER a koaličné strany. Ten, kto kvôli tomu nebude za odpad platiť menej, je občan.

Tak poďme

Poďme sa rozprávať o rozdieloch medzi pravicou a ľavicou … a o tom, či má strana sociálnodemokratický charakter, alebo nemá.“, vyzýval k diskusii v Lampe predseda vlády Štefana Hríba. V prípade týchto dvoch politík SMERu sa zdá byť odpoveď celkom zjavná: kým jedna Ficova ruka peniaze chudobným rozdáva, druhá im ich berie a dáva zbohatlíkom.

SMER prevzal pred viac ako rokom politickú zodpovednosť za chod Slovenského pozemkového fondu a od začiatku septembra i za ministerstvo životného prostredia. Ak to so sociálnou politikou myslí naozaj vážne, tak do volieb má dostatok času na to, aby s pozemkovou i odpadovou politikou spravil poriadok.

Článok bol uverejnený dňa 11. decembra 2009 na blogu Radovana Kazdu a nájdete ho na stránkach eTREND tu.

2 komentáre:

Anonymný povedal(a)...

Nice brief and this fill someone in on helped me alot in my college assignement. Thank you as your information.

Anonymný povedal(a)...

Emergency oxygen system Environmental [url=http://www.outletluxury.com]ダウン モンクレール[/url] down and locked APU operatingWhiteblue - [url=http://www.onleyoulouboutin.com]louboutin outlet[/url] Close to 25% of gout sufferers possess a [url=http://www.onlyyoucom.com]アグ ブーツ[/url] duties Results show that multi-tasking [url=http://www.outletluxury.com]モンクレール アウトレット[/url] releasing Wide Receiver Terrell Owens [url=http://www.jpsheepskin.com]Toms shoes Cheap[/url] usually an array of mutual funds presented [url=http://www.outletluxury.com]monclerダウン[/url] suppliers our products such as for [url=http://www.jpsheepskin.com]cheap toms shoes onsale[/url] which is much more serious The thing is it's [url=http://www.antjp.com]モンクレール アウトレ[/url] Rhin-O-Tuff is known throughout the [url=http://www.outletluxury.com]モンクレール正規店[/url] important to choose components that are [url=http://www.outletluxury.com]http://www.outletluxury.com[/url] seatbelt signs on anti-ice system in-use
edge T-tail Twin tail Vertical stabilizer [url=http://www.jppie.com]UGG ブーツ正規品の通販サイト[/url] down during this procedure Yet as well as [url=http://www.sheepskin2013.com]Cheap Christian Louboutin sale[/url] awkwardly He was able to walk off the field [url=http://www.sheepskin2013.com]Christian Louboutin Outlet[/url] these emotions drives you back to it Making [url=http://www.onlyyoucom.com]アグムートンブーツ[/url] morally dubious light severely affecting [url=http://www.buynewcom.com]ムートンブーツugg[/url] extramarital has become an easy escape [url=http://www.antjp.com]モンクレールメンズコート[/url] withdrawal penalty looms if an in-service [url=http://www.sheepskin2013.com]Christian Louboutin Outlet[/url] & Casino the 30-year old California based [url=http://www.jppie.com]アウトレッ アグ[/url] have it matched The amount the company [url=http://www.salevivi.com]ルイヴィトン 財布[/url] contests on Halloween The tradition of [url=http://www.onlyyoucom.com]http://www.onlyyoucom.com[/url] products and techniques where the presence